Podzimní péče o zahradu

Přejete si na jaře a v létě bezstarostně užívat krásného počasí na zahradě? Nyní je ta správná doba připravit celou zahradu na zimu. To se týká samozřejmě i zahradního nábytku - ať už se jedná o set se zahradními židlemi a stolem, lehátka nebo kompletní zahradní sestavu - správná údržba zahradního nábytku je nesmírně důležitá. Pojďte se s námi podívat na několik jednoduchých kroků, díky kterým si udržíte svou zahradu i zahradní nábytek ve skvělém stavu. A s prvními slunečními paprsky si ho budete opět bez problémů užívat! 

Hrábě  Stromy

Jako první si shrneme nejpodstatnější body základního úklidu zahrady:

1. Shrabání listí
2. Posekejte a ošetřete trávník, aby byl dobře připravený na jaře znovu vyrůst
3. Ukliďte zahradní jezírko (spadané listí, údržba techniky)
4. Velmi důležité je prořezání některých druhů stromů a keřů
5. Zasaďte cibulovité rostliny, abyste se na jaře mohli těšit z jejich prvních květů
6. Připravte si zásoby dřeva, k tomu se bude hodit jeden z našich dřevníků
7. Proveďte údržbu a úklid zahradního náčiní
8. Proveďte údržbu a úklid zahradního nábytku
9. Nezapomeňte na ptactvo a zajistěte jim dobré místo pro krmení a misku na pití
10. Volnou půdu mezi trvalkami zakryjte vrstvou mulče, například kompostem nebo kůrou
11. Ochraňte rostliny před mrazem

Krmítka

Výsadba rostlin

Podzim je tou nejlepší dobou pro veškeré terénní úpravy vaší zahrady, protože rostliny již nemají takovou sílu a snáze se vyndají z půdy. Země je také stále teplá, takže se lehko ryje a převrací. Rostliny jsou na podzim již plně dorostlé, takže přesně vidíte, kde je rostlin dostatek a kde nějaká zeleň případně ještě chybí. Kromě toho jsou rostliny na podzim často levnější, protože mnoho zahradních center mívá výprodeje. 

Sázení stromů

Chtěli byste na své zahradě zasadit jeden nebo více stromů? I v tomto případě je k tomu podzim tím nejvhodnějším obdobím. Stromy je nejlepší sázet, když jsou ve vegetačním klidu - což je přibližně od listopadu do března.

Kompostér  Kompostér  Kompostér

Jak správně založit kompost

Máte již svůj kompostér?

Ze zahrady máme v tomto období spousta bioodpadu. Většinu z něj lze pohodlně kompostovat na vlastní zahradě. Je to mnohem efektivnější a udržitelnější způsob využití odpadu než pouhá likvidace. Kompostováním získáte kvalitní hnojivo, díky němuž vrátíte do půdy živiny a zlepšíte její vlastnosti. Zároveň ušetříte náklady na svoz odpadu a navíc také přispíváte k ochraně životního prostředí. 

1. Kompostér postavte na rovnou plochu
Kompostér nemá dno a potřebuje mít styk s půdou, protože právě odtud se do kompostéru dostávají mikroorganismy.

2. Do kompostéru vložte nalámané větve
Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky.

3. Otevřete větrací otvory
Pro dostatek větrání otevřete větrací ventil. Zkušení zahrádkáři doporučují jednou za rok kompost provzdušnit, tedy přeházet vidlemi. 

Kompost připravený k použití nádherně voní po lesní půdě. Tovární kompost se vyrábí při vyšších teplotách, než jakých dosáhnete v kompostovací nádobě. Domácí kompost proto není nikdy tak sterilní jako kompost z výroby. Do kompostéru proto nikdy nevkládejte nemocné části rostlin, dokonce ani zbytky masa nebo vařených jídel.

Easy go   Listí

Tip na spadané podzimní listí

Shrabané listí nemusíte likvidovat. Vložte jej do plastového pytle na odpadky, propíchněte do něj několik otvorů a pytel odložte. Listí se pak v pytli zkompostuje. Po roce se listí změní ve velmi živnou listovou půdu.

Spadané listí

Kuchyňský kompostér

Domácí kuchyňský EKO kompostér 11 l Dekorhome   https://www.dekorhome.cz/p/komposter-juwel-bokashi-sensei 

I  kuchyňský odpad se dá jednoduše zpracovat v kompostovacích nádobách. Například v tomto úžasném domácím kuchyňském EKO kompostéru. Nový, dobře promyšlený kuchyňský kompostér umožňuje snadno, čistě a bez zápachu fermentovat organický odpad a také jej recyklovat jako rostlinné hnojivo přímo u vás doma.

Extra zimní ochrana

Dopřejte citlivým rostlinám extra zimní ochranu. Klasicky známé přikrytí suchým listím nebo chvojím může však v  mírné zimě způsobit udušení rostoucích výhonků trvalek. Pod takovým překrytím mohou také rychle zplesnivět. Proto je lepší v případě hrozících mrazů zranitelné rostliny provizorně přikrýt zahradním rounem (funguje jištění kolíčky do stanu) a po pominutí mrazů jej opět odstranit. Avšak nejlepší přirozenou ochranu poskytuje materiál, kterým se rostliny samy pokrývají: odumřelé nadzemní zbytky rostlin.  Nevypadá to sice úhledně jako ze žurnálu, ale je to čistě přírodní a divoké rostliny to mají takto zařízené.

Nepoužívejte hnojivo bohaté na dusík!

Na podzim už nepřidávejte hnojivo bohaté na dusík. Naopak hnojivo s velkým množstvím draslíku je v pořádku. To podporuje růst kořenů a nikoli listů a pomáhá rostlinám rovnoměrně rozvádět vodu.

Spadané ovoce

Spadané ovoce

Hnijící podzimní jablka nebo další ovoce může být zdrojem infekcí. Proto je pravidelně sbírejte. Pravidelně také kontrolujte ovoce ve spíži nebo ve sklepě, zda nechytilo plíseň či hnilobu. Vhodné ke skladování ovoce jsou polystyrenové bedny různých velikostí.

Nainstalujte zahradní osvětlení

Solární světla

Solární zahradní osvětlení dodá vaší zahradě romantickou atmosféru. Osvětlení na fotobuňku dokáže ochránit váš majetek před nežádoucími návštěvníky. Oba typy osvětlení lze snadno kombinovat. LED světla vyžadují málo energie. Avšak pamatujte také na to, že i příroda na vaší zahradě potřebuje svůj odpočinek. S osvětlením to tedy nepřehánějte.

Máte hodně větví a nevíte, co s nimi?

Můžete si pronajmout nebo zakoupit elektrický drtič větví. Drcené dřevo je výborné jako mulč na prázdná místa mezi rostliny. Větve určitě nechte před drcením nejprve vyschnout. Stroj se totiž může lehce zaseknout, pokud se do něj vkládají větve vlhké a zelené.

4 kroky na ochranu a uložení zahradního nábytku na zimu

Salemo 2    Přenosné ohniště rezavá ocel Dekorhome

Dnes se prodává většina zahradního nábytku, který má výbornou odolnost vůči povětrnostním vlivům. V zásadě to znamená, že může zůstat venku po celý rok. To však nemění nic na tom, že počasí může mít vliv na životnost nábytku. Proto je vhodné jej před uložením na zimu správně ošetřit.

1. KROK - Očištění zahradního nábytku

Než zima opravdu začne, je důležité zahradní nábytek pořádně vyčistit, a to bez ohledu na to, zda zahradní nábytek plánujete uložit na zimu dovnitř (pod přístřešek, do kůlny nebo zahradního domku), zakrýt nebo ho nechat jen tak být. Tento krok je důležitý proto, aby případné nečistoty neměly šanci způsobit poškození nebo rez. Bez ohledu na materiál nábytku jej na velkých plochách můžete očistit vlhkým hadříkem a měkkou houbičkou nebo kartáčkem na hranách, drážkách a v rozích. Pokud se objeví skvrny, které nelze odstranit vlhkým hadříkem, můžete si vyrobit roztok vody v kombinaci s jemným saponátem nebo sodou.

Upozornění: ptačí trus by měl být vždy co nejdříve odstraněn - kvůli přítomným kyselinám má často korozivní účinky, které ovlivňují vnější vrstvu zahradního nábytku.

Po vyčištění nechte zahradní nábytek oschnout, případně otřete suchým hadříkem.

2. KROK - Ošetření zahradního nábytku

Po vyčištění a vysušení zahradního nábytku jej můžete uložit nebo zakrýt ochrannou plachtou. Pro správné ošetření zahradního nábytku je samozřejmě důležitý použitý materiál. Zde je krátké shrnutí toho, co je vhodné a co není vhodné s různými materiály dělat:

Dřevěný zahradní nábytek

Sylva

Dřevěný zahradní nábytek vydrží déle, pokud bude na zimu uskladněn v suchu a na dobře větraném místě. Ideálním prostorem pro uložení nábytku je například garáž, přístřešek pro auto, kůlna či zahradní domek. Každopádně by nábytek měl být chráněn před mrazem a sněhem. Pokud ho necháváte přes zimu pod pergolou, nezapomeňte použít krycí plachty.

Dřevěný zahradní nábytek nejprve ošmirglujte nebo jemně obruste. Poté ho natřete impregnačním přípravkem proti hmyzu, plísním a houbám. Poté přichází na řadu ošetření ochranným nátěrem. Vybrat si můžete z několika možností:
- Lak vytváří na nábytku jednolitou vrstvu, čímž ho velmi dobře chrání, ale zároveň již pak neposkytuje pocit čistě přírodního dřeva.
- Vosk dodá dřevu přirozený vzhled, ale neobstojí při vysokých teplotách.
- Olej se vsakuje pomalu, nechte tedy nábytek opravdu dlouho vyschnout. Je vhodný hlavně na tvrdší dřeva, jako jsou buk, ořech, olše či javor.
- Lazura se všeobecně považuje za nejlepší možnou ochranu zahradního nábytku a hodí se na měkčí dřeviny – jedli, smrk, borovici a lípu.

Při ošetřování dřevěného zahradního nábytku věnujte zvýšenou pozornost druhu dřeva, se kterým máte co do činění: každý druh dřeva má své specifické přípravky na údržbu! Jestli chcete dřevěný zahradní nábytek ochránit plachtou, ​​je důležité, aby pod plachtou byla možnost odvětrávání.

Kovový zahradní nábytek
Zahradní jídelní set 6+1 ks

Většina kovového zahradního nábytku je pozinkována nebo práškově lakována. To znamená, že na rámu je vrstva zinku nebo povrchu, který zabraňuje korozi. Tento nábytek stačí očistit pouze hadříkem nebo měkkým kartáčkem. Na místech, kde je je povrch jakkoliv poškozený (například kvůli poškrábání nebo promáčknutí), se může objevit rez. Ošetřením těchto míst například pomocí víceúčelového WD-40 pomůžete zabránit rzi a dalším nežádoucím jevům.

Hliníkový zahradní nábytek

Zahradní lavice 108 cm litý hliník Dekorhome

U hliníkového zahradního nábytku se nedoporučuje zakrývat jej plachtou, aby nedošlo k plesnivění a vzniku nevzhledných skvrn. Hliník je relativně bezúdržbový, ale po dlouhé době může také zrezivět, a to kvůli odolným nečistotám, které narušují jeho ochrannou vrstvu. Proto je důležité jednou až dvakrát ročně vyčistit hliníkový zahradní nábytek mýdlovou vodou a hadříkem.

Nerezový zahradní nábytek

Zahradní jídelní set 9 ks ocel / textilen Dekorhome

Nerezová ocel je také relativně nenáročná na údržbu. Aby však byl váš nábytek z nerezové oceli v nejlepším stavu, je vhodné jej očistit vlhkým hadříkem, nechat oschnout a ošetřit například přípravkem WD-40. Po nastříkání je vhodné ho ještě vyleštit. Tím zajistíte nejen čistý stůl nebo židli, ale také zanecháte ochrannou vrstvu. 

Plastový zahradní nábytek

Corfu Set

Plast patří mezi materiály náchylné k ničení mrazem. Plastový nábytek v zimě trpí a rozhodně bychom ho neměli nechávat na volném prostranství vystavený mrazu, sněhu a dešti. Plastový nábytek nestačí jen uložit do kůlny nebo pod přístřešek, jelikož i tam v zimě klesají teploty pod nulu. Plast při teplotách pod nulou rychle křehne a jeho stabilita a pevnost se narušuje, což vede k tomu, že se každou chvíli může nábytek rozlámat. Je proto vhodné uložit plastový nábytek tam, kde nikdy nemrzne.

Plastový nábytek lze čistit klasicky vlhkým hadříkem s mýdlovým roztokem. Pokud máte na nábytku skvrny, které odolávají běžnému mycímu prostředku, zkuste na ně použít líh nebo případně také různé čistící oleje. Speciálně pro údržbu plastového zahradního nábytku jsou určeny přípravky s rostlinnými nebo esenciálními oleji, které na povrchu vytváří ochranný film, jež chrání jak před nepřízní počasí v průběhu letní sezóny, ale zároveň dobře poslouží i v zimě, protože odpuzuje špínu a do jisté míry i prach a chrání i před povětrnostními vlivy.

Zahradní domek N3 WPC mahagon / antracit Dekorhome  Přenosné ohniště rezavá ocel Dekorhome

3. KROK - Uložte zahradní nábytek dovnitř nebo ho zakryjte

V ideálním případě byste měli mít zahradní nábytek, který v zimě nepoužíváte, uložený uvnitř. Pokud na to není místo, například u velké zahradní sestavy, je vhodné nábytek alespoň zakrýt ochrannými plachtami. Pozor na vhodné odvětrávání!

Poznámka: Polštáře a matrace, které patří k zahradnímu nábytku, skladujte vždy na suchém a dobře větraném místě, aby nechytily plíseň. A nezapomeňte ani na slunečníky!

Dýně

Nyní je Vaše zahrada pěkně uložená k zimnímu spánku a vy si jí na jaře opět budete moci vychutnat.
Tým Dekorhome Vám přeje krásné podzimní dny!

Nábytek

Zahrada

Designový nábytek

Osvětlení

Obývací pokoj

SEDACÍ SOUPRAVY

Kuchyně

Předsíň

Koupelna

Dětský pokoj

Ložnice

Pracovna

Velký výprodej nábytku

Skladovky

Náš blog a akce

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení